بلاگ

تاریخچه گاوصندوق

تاریخچه گاوصندوق

محافظت از وسایل و آثار با ارزش در تمامی دوران ها برای بشر اهمیت بسیار زیادی داشته است. عوامل تهدید کننده مانند آتش و دزدان از مهم ترین دلایل محافظت از وسایل مهم توسط انسان می باشند. در گذشته های دور و قبل از اختراع گاوصندوق مصریان وسایل خود را در اهرام پنهان کرده و آشوری ها آن ها را چال می کردند. ولی این روش ها امنیت کافی را نداشتند. در این مقاله از صنعت کاوه به بررسی تاریخچه گاوصندوق می پردازیم.

پیدایش گاوصندوق

پیدایش گاوصندوق به قرن 13 قبل از میلاد بر می گردد، که در مقبره فرعون رامسس دوم پیدا شد و از چوب ساخته شده بود. این گاوصندوق سیستم قفل مشابه قفل های مجهز به پین مدرن داشته است. در زمان رومی ها نیز تجار از قفل و صندوقچه های قفل دار برای نگهداری وسایل و محافظن آن ها از شر دزدان استفاده می کردند. پیدایش گاوصندوق به شکل امروزی به قرن 18 بر می گردد. در این قرن گاوصندوق های فلزی با سیستم های قفل عددی و رمز نگاری های عددی ساخته شدند.

دلیل نام گذاری گاوصندوق

هندی ها و آریایی ها هزاران سال پیش گاو را مقدس دانسته و آن را می پرستیدند، زیرا شیر، گوشت و پوست این حیوان به نوعی نجات دهنده جان انسان ها بوده است. از آنجایی که مردم در آن زمان ها از صندوق های چوبی برای نگهداری وسایل ارزشمند استفاده می کردند، نام گاوصندوق را بر روی این وسیله گذاشتند.

اجزای سازنده گاوصندوق

گاوصندوق از چهار جز مهم تشکیل شده است. این اجزا شامل جعبه فلزی، درب گاوصندوق، مخلوط بتنی بین صفحات و قفل آن می باشد. تمامی این اجزا از مواد مختلف ساخته می شوند و ساختارهای مختلفی دارند. برای مثال چندین مدل قفل وجود دارد. کاربرد گاوصندوق، ایمن بودن و مقاومت بر اساس تفاوت در اجزای نام برده مشخص می شود.

 

بدنه گاوصندوق

بدنه گاوصندوق

گاوصندوق های امروزی تماما از فلز ساخته می شوند و تک جداره یا دو جداره هستند. گاوصندوق های تک جداره ایمنی و مقاومت بالایی ندارند، همچنین نسوز نیز نیستند. بنابراین توصیه ما به شما خرید گاوصندوق های دوجداره است. جنس بدنه گاوصندوق به طور معمول از فولاد است و در برابر آتش سوزی مقاومت بالایی دارد. ماده پر کننده بین دو جدار از بتن می باشد. بتن استفاده شده از سیلیس با دمای ذوب 1700 درجه سلسیوس است، همچنین در ترکیب بتن درمی کولیت نیز می باشد.

قفل گاوصندوق

سیستم رمز گذاری و قفل گاوصندوق ها با هم متفاوت است و بر همین اساس امنیت آن ها نیز با هم فرق دارد. قفل گاوصندوق مکانیکی، دیجیتالی یا هوشمند می باشد.

درب گاوصندوق

مقاومت درب گاوصندوق همانند بدنه آن اهمیت بسیار زیادی دارد. به این منظور معمولا از آلیاژ فولاد به همراه کربن و آهن مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای مقاومت در برابر مواد شیمیایی و خوردگی لازم است، که فولاد ضد زنگ استفاده شود. برای ساخت گاوصندوق های ضد آب نکته مهم پلمپ شدن کامل درب گاوصندوق است، که در طراحی آن باید لحاظ شود.

کلید گاوصندوق

برخی از گاوصندوق علاوه بر سیستم رمز گذاری کلید نیز دارند. گاوصندوق های کلید دار به دو دسته تقسیم می شوند. نوع اول گاوصندوق هایی که برای باز کردن آن ها به کلید و رمز به طور همزمان نیاز می باشد و نوع دوم گاوصندوق هایی که شاه کلید دارند و امکان باز کردن آن ها تنها با کلید می باشد.

صنعت کاوه عرضه کننده انواع گاوصندوق نسوز می باشد. شما می توانید در وبسایت کاوه مشخصات تمامی محصولات را با جزئیات مشاهده کرده و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *